قوانین و مقررات

مقدمه

از اینکه وقت خود را صرف تولید محتوا(صوتی یا ویدئویی یا غیره) می‌کنید، سپاسگزاریم. کار در این حوزه برای خیلی ها، هم از نظر جذب مخاطب و هم از لحاظ مالی بازده مناسبی میتواند داشته باشد. هدف این سند کمک به شما برای تولید و ارائه محتواهای مطابق با قوانین معروف شو است.
ما به کار خود اعتقاد داریم و به کاری که شما می‌کنید احترام می‎گذاریم و نهایت تلاش‌مان را برای ساخت بهترین و مناسب‌ترین بستر برای بروز استعدادها و توانایی‌های شما به کار خواهیم گرفت.
این سند در حال توسعه است و با توجه به اتفاقات جدید، بازخورد کاربران، سؤالات شما و دیگر موارد ممکن است هر زمانی قوانین جدیدی به آن اضافه شود یا تغییراتی داشته باشد. این تغییرات و شرایط ممکن است شامل حال محتواها و فعالیت شما نیز در آینده شود. لطفاً این سند را گهگاه مرور کنید.

شرایط و ضوابط

شما با قبول این توافق نامه، متعهد می شود به تمامی موارد عنوان شده در این سند پایبند خواهید بود.

کلیاتی در مورد محتوا‌ها

۱.۲. ما تعداد زیادی کودک و نوجوان داریم که برنامه‎ها را دانلود می‎کنند. معمولاً ابزارهای کنترل از سوی والدین کارآیی لازم را ندارند. پس این ما هستیم که باید مراقب کودکان باشیم.
۲.۲. محتواهای نامناسب و ناکارآمد که مضمون مفیدی ندارند یا سرگرمی ماندگاری ارائه نمی‎کنند، در معروف شو قابل انتشار نیستند. برای مثال می‌توان به محتواهایی که عمده هدف و ماهیت‌شان بازاریابی و تبلیغات است، اشاره کرد.
۳.۲. در صورت تخلف به هر شکلی، برای نمونه سوءاستفاده از اطلاعات کاربران، کپی کردن کار اشخاص دیگر، تقلب و موارد مشابه، محتوای متخلف از معروف شو حذف شده و دسترسی‌ها و کاربری متخلف مسدود خواهد شد.

قوانین ، مقررات و سیاست های کاری معروف شو

کلیه کاربرانی که قصد عضویت در سایت و سامانه های معروف شو را دارند می بایست قبل از اقدام به عضویت قوانین زیر را کاملا با دقت مطالعه نمایند و در صورت پذیرش مفاد آن به عضویت سایت و دیگر سامانه های مرتبط درآیند . و عضویت در سایت به منزله پذیرش قوانین و قبول موافقنامه و قرار داد می باشد . قابل ذکر است که قوانین زیر نیز بسته به شرایط زمانی قابل تغییر خواهند بود . پس در طی دوره عضویت خود به این قسمت مراجعه نمایید تا در صورت عدم رضایت از مفاد آن اقدام به لغو عضویت نمایید .

قوانین و سیاست های کلی :

در تدوین قوانین و سیاست های معروف شو ، رعایت حقوق طرفین مورد توجه قرار گرفته است
• حیطه عمده فعالیت های معروف شو ، کشور ایران بوده و معروف شو تابع تمام قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد و به الطبع خدمات رسانی آن نیز تنها به کاربرانی می باشد که قوانین کشور را رعایت می نمایند.
• کاربرانی که بعد از عضویت ، قوانین معروف شو را نقض نمایند ، کاربر خاطی محسوب شده و حساب کاربری آنها مسدود خواهد شد.
• کاربران جهت تکمیل فرایند عضویت باید هویت خود را نیز تایید نمایند. تایید هویت از طریق تایید تلفن همراه و مدارک فردی انجام خواهد گرفت . در صورتی که کاربران فرآیندهای تایید را انجام ندهند حساب کاربری آنها تایید نخواهد شد .
• دریافت کد فعالسازی به منزله خرید اشتراک روزانه است.
• معروف شو متعهد می گردد که ارائه مدارک و اطلاعات کاربران به مراجع قانونی تنها از طریق ارائه حکم قضایی انجام خواهد گرفت. همچنین قابل ذکر است که معروف شو در صورت صلاحدید ، مجاز به ارائه مدارک و اطلاعات کاربران خاطی به مراجع قانونی ذیصلاح می باشد .
• معروف شو به کاربرانی که دارای فعالیت غیر قانونی باشند خدمات رسانی نمی نمایند و در صورت اهراز غیر قانونی بودن فعالیت آنها (شامل محتوای صوتی یا ویدئو و غیره) قادر به مسدود کردن حساب وی می باشد. لیست فعالیت های ممنونه مطابق با آیین نامه کارگروه تعیین مصادیق جرایم مجرمانه در ادامه محتویات قوانین ذکر شده است.
• آدرس سایت معروف شو به صورت maroofshow.com بوده و معروف شو در هیچ دامنه ی دیگری دارای فعالیت نمی باشد. پس در حین استفاده دقیقا به آدرس دامنه ها دقت نمایید زیرا معروف شو مسئولیتی را برای دامنه های دیگر بر عهده نخواهد گرفت . تمامی اطلاعات مورد نیاز کاربران نیز تنها در سامانه های معروف شو با آدرس های مذکور دریافت خواهند شد و از ارائه اطلاعات به صورت ایمیلی و تلفنی جدا خود داری نمایید .
• هر گونه سو استفاده از نام ، لوگو و برند معروف شو غیر قانونی بوده و در صورت مشاهده پیگیری های قانونی صورت خواهد گرفت.
• معروف شو مسئولیتی در مورد کیفیت محتواهای ارائه شده توسط کاربران یا تولید کنندگان و ارائه دهندگان محتوا را برعهده نخواهد گرفت و دقت و تحقیق در مورد محتوای خریداری شده برعهده پرداخت کننده خواهد بود. دقت نمایید این امکان وجود دارد که محتوای ارائه شده در معروف شو در شبکه های اجتماعی دیگر و سایتهای دیگر و در سامانه های دیگر به صورت رایگان ارائه شده باشد و در چنین مواردی مسئولیت بررسی آن محتوا، قبل از اقدام به مشاهده و خرید آن، تماما بر عهده کاربر می باشد و معروف شو هیچ مسئولیتی را مبنی بر کیفیت و پولی بودن آن محتوا بر عهده نخواهد داشت.
• مشکلات سیستمی ، باگ ها و غیره در تمامی سامانه ها وجود داشته و کاربر موظف است در صورت مشاهده ، معروف شو را با خبر سازد و سو استفاده کاربران از این مسائل (در مواردی که باگ مربوطه در خصوص موارد مالی است) نقض قوانین می باشد و خسارت از کاربر خاطی دریافت خواهد شد. همچنین معروف شو نیز در این گونه مسائل مسئولیتی را بر عهده نخواهد داشت .
• معروف شو مجاز به کسر و افزایش امکانات عادی یا ویژه برای برخی از کاربران خود بدون اطلاع قبلی می باشد.
• محافظت از نام کاربری و کلمه عبور ، استفاده از کلمه عبور مناسب و غیره ، همگی بر عهده کاربر می باشد و در صورت بروز خسارات معروف شو مسئولیتی را برعهده نخواهد داشت.
• امکان واگذاری معروف شو ، همانند هر شرکت و موسسه دیگری وجود خواهد داشت و واگذاری دیتابیس و اطلاعات سایت نیز شامل موارد واگذاری خواهد بود.
• محتواهای معروف شو با هزینه‌ٔ گردانندگان این مجموعه جمع‌آوری، نظارت، مرتب‌سازی و توزیع شده است و حق حذف آنها در هر زمان بدون اطلاع قبلی بر عهده معروف شو خواهد بود. استفاده کننده از معروف شو حق کپی‌برداری از اطلاعات و محتواهای درون سامانه های آنرا به هر شکل نخواهد داشت و انجام این موارد پیگرد قانونی دارد.
• قوانین جمهوری اسلامی ایران بر تعبیر، تفسیر، اجرا و تأثیر این توافق‌نامه حاکم خواهند بود.
• محتواهای ارسالی توسط کاربران از نظر حقوق مادی و معنوی، تماما متعلق به معروف شو خواهد بود و معروف شو حق دارد به هر شکل ممکن در پروژه های و برنامه های دیگر از آنها بهره مادی و معنوی ببرد.

بررسی محتواهای ارسالی توسط کاربران، یک فرآیند انسانی است و برای حفظ کیفیت معروف شو باید با دقت انجام شود. بازبینی‎ها توسط ناظران در ساعات و روزهای کاری انجام می‎‎گیرد درنتیجه هیچ تعهدی از طرف معروف شو در خصوص روز دقیق تایید شدن وجود نخواهد داشت و این امکان برای معروف شو وجود دارد که محتواهای ارسالی توسط کاربران را رد نمایند.

قوانین مربوط خدمات دهی

پس از عضویت و تایید کاربر و پذیرش قوانین و شرایط، کاربران میتوانند ویدئو یا صوت های خود را جهت انتشار در سامانه های معروف شو ثبت نمایند. اما قابل ذکر است که معروف شو به محتواهایی (صوت یا ویدئو) که اقدامات(محتواهای) آن ها در فهرست مصاديق محتوای مجرمانه که در زیر آمده است وجود داشته باشد ، خدمات رسانی نمی نماید. همچنین هر زمانی که فعالیت های آنها(شامل محتواها ودیگر) مبنی بر لیست زیر انجام دهد معروف شو مجاز و موظف به جلوگیری از فعالیت های مربوطه میگردد و بر طبق سیاست ها و قوانین ذکر شده در بالا با وی برخورد خواهد کرد :
لیست زیر که شامل موضوعات ماده ۲۱ قانون جرايم رايانه اي می باشد که مستقیما از سایت کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه برداشت شده است ولی جهت اتمام حجت و رفع مسئولیت آن ها در متن قوانین ذکر خواهیم کرد :
قابل ذکر است معروف شو همواره تابع موارد و قوانین موجود در لینک های زیر می باشد و در صورت تخطی کاربر از موارد ذکر شده در لینک های زیر با وی برخورد شدید خواهد کرد :
http://internet.ir/crime_index.html
http://internet.ir/law.html

موضوعات ماده ۲۱ قانون جرايم رايانه اي :


الف ) محتوا علیه عفت و اخلاق عمومی

۱. اشاعه فحشاء و منكرات. ( بند۲ ماده۶ قانون مطبوعات )
۲. تحريك ، تشويق ، ترغيب ، تهديد یا دعوت به فساد و فحشاء و ارتکاب جرایم منافی عفت یا انحرافات جنسی .
۳. انتشار ، توزیع و معامله محتواي خلاف عفت عمومی.
۴. تحريك ، تشويق ، ترغيب ، تهديد يا تطميع افراد به دستيابي به محتويات مستهجن و مبتذل.
۵. استفاده ابزاري از افراد ( اعم از زن و مرد ) در تصاوير و محتوا ، تحقير و توهين به جنس زن ، تبليغ تشريفات و تجملات نامشروع و غيرقانوني.

ب ) محتوا علیه مقدسات اسلامی

۱. محتواي الحادي و مخالف موازين اسلامي
۲. اهانت به دين مبين اسلام و مقدسات آن
۳. اهانت به هر یک از انبیاء عظام یا ائمه طاهرین ( ع ) یا حضرت صدیقه طاهره ( س )
۴. تبليغ به نفع حزب گروه يا فرقه منحرف و مخالف اسلام
۵. نقل مطالب از نشریات و رسانه ها و احزاب و گروه هاي داخلی و خارجی منحرف و مخالف اسلام به نحوي كه تبليغ از آنها باشد.
۶. اهانت به امام خميني ( ره ) و تحريف آثار ايشان
۷. اهانت به مقام معظم رهبري ( امام خامنه ای ) و سایر مراجع مسلم تقليد

ج ) محتوا علیه امنیت و آسایش عمومی

۱. تشكيل جمعيت ، دسته ، گروه در فضای مجازی ( سایبر ) با هدف برهم زدن امنيت كشور.
۲. هر گونه تهديد به بمب گذاري.
۳. محتوايي كه به اساس جمهوري اسلامي ايران لطمه وارد كند.
۴. انتشار محتوا عليه اصول قانون اساسي.
۵. تبليغ عليه نظام جمهوري اسلامي ايران.
۶. اخلال در وحدت ملی و ايجاد اختلاف مابين اقشار جامعه به ويژه از طريق طرح مسائل نژادي و قومي.
۷. تحريك يا اغواي مردم به جنگ و كشتار يكديگر.
۸. تحريك نيروهاي رزمنده يا اشخاصي كه به نحوي از انحا در خدمت نيروهاي مسلح هستند به عصيان ، فرار، تسلم يا عدم اجراي وظايف نظامي.
۹. تحريص و تشويق افراد و گروه ها به ارتكاب اعمالي عليه امنيت ، حيثيت و منافع جمهوري اسلامي ايران در داخل يا خارج از كشور.
۱۰. تبليع به نفع گروه ها و سازمانهاي مخالف نظام جمهوري اسلامي ايران
۱۱. فاش نمودن و انتشار غیرمجاز اسناد و دستورها و مسايل محرمانه و سري دولتي و عمومي.
۱۲. فاش نمودن و انتشار غیرمجاز اسرار نيروهاي مسلح.
۱۳. فاش نمودن و انتشار غیرمجاز نقشه و استحكامات نظامي.
۱۴. انتشار غیرمجاز مذاكرات غيرعلني مجلس شوراي اسلامي.
۱۵. انتشار بدون مجوز مذاكرات محاكم غيرعلني دادگستري و تحقيقات مراجع قضايي.
۱۶. انتشار محتوای که از سوی شورای عالی امنیت ملی منع شده باشد.

د ) محتوا علیه مقامات و نهادهای دولتی و عمومی

۱. اهانت و هجو نسبت به مقامات ، نهادها و سازمان هاي حکومتی و عمومي.
۲. افترا به مقامات ، نهادها و سازمان های حکومتی و عمومي.
۳. نشراكاذيب و تشويش اذهان عمومي علیه مقامات ، نهادها و سازمانهای حکومتی.
۴. جعل پایگاه های اینترنتی بانک ها ، سازمان ها و نهادهای دولتی و عمومی.

ه ) محتوای که برای ارتکاب جرایم رایانه ای به کار می رود (محتوا مرتبط با جرایم رایانه ای)

۱. انتشار يا توزيع و در دسترس قرار دادن يا معامله داده ها يا نرم افزارهایي كه صرفاً براي ارتكاب جرايم رايانه اي به كار مي رود.
۲. فروش انتشار يا در دسترس قرار دادن غيرمجاز گذرواژه ها و داده هايي كه امكان دسترسي غيرمجاز به داده ها يا سامانه هاي رايانه اي يا مخابراتي دولتي يا عمومي را فراهم مي كند.
۳. انتشار يا در دسترس قرار دادن محتويات آموزش دسترسي غيرمجاز ، شنود غيرمجاز ، جاسوسي رايانه اي ، تحريف و اخلال در داده ها يا سيستم هاي رايانه اي و مخابراتي.
۴. آموزش و تسهیل ساير جرايم رايانه اي.
۵. انتشار فيلترشكن ها و آموزش روشهاي عبور از سامانه هاي فيلترينگ.
۶. انجام هرگونه فعاليت تجاري و اقتصادي رايانه اي مجرمانه مانند شركت هاي هرمي، فعالیت های غیرمجاز مرتبط با بازار اوراق بهادار
۷. ایجاد مراکز قمار در فضای مجازی

و ) محتوای که تحریک ، ترغیب ، یا دعوت به ارتکاب جرم می کند (محتوای مرتبط با سایر جرایم)

۱. انتشار محتوای حاوی تحریک ، ترغیب ، یا دعوت به اعمال خشونت آمیز و خودکشی.
۲. تبليغ و ترويج مصرف مواد مخدر ، مواد روان گردان و سيگار.
۳. درج پیوند (لینک) یا تبلیغ تارنماهای فیلتر شده یا باز انتشار محتوای مجرمانه نشریات توقیف شده و رسانه های وابسته به گروه‌ها و جریانات منحرف و غیر قانونی.
۴. تشويق تحریک و تسهیل ارتكاب جرائمي كه داراي جنبه عمومي هستند از قبیل اخلال در نظم ،‌ تخريب اموال عمومي ، ارتشاء ، اختلاس ،كلاهبرداري ، قاچاق مواد مخدر، قاچاق مشروبات الكلي و غيره.
۵. تبليغ و ترويج اسراف و تبذير.
۶. فروش، تبلیغ، توزیع و آموزش استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره

ز ) محتوا مجرمانه مربوط به امور سمعی و بصری و مالکیت معنوی

۱. انتشار و سرويس دهي بازي هاي رايانه اي داراي محتواي مجرمانه یا فاقد مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
۲. معرفی آثار سمعی و بصری غیرمجاز به جای آثار مجاز.
۳. عرضه تجاری آثار سمعی و بصری بدون مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
۴. تشویق و ترغیب به نقض حقوق مالکیت معنوی.

ح) محتوای مجرمانه مرتبط با انتخابات مجلس شورای اسلامی

۱. انتشار هرگونه محتوا با هدف ترغیب و تشویق مردم به تحریم و یا کاهش مشارکت در انتخابات.
۲. انتشار هرگونه ادعای غیرواقع مبنی بر توقف انتخابات و یا دعوت به تجمع اعتراض‌آمیز‌، اعتصاب‌، تحصن و هر اقدامی که به نحوی موجب اخلال در امر انتخابات گردد.
۳. انتشار و تبلیغ علائم تحریم انتخابات گروه‌های ضد‌انقلاب و معاند
۴. انتشار هجو یا هجویه و یا هرگونه محتوای توهین‌آمیز در فضای مجازی علیه انتخابات
۵. انتشار هرگونه مطلب خلاف واقع مبنی بر انصراف گروه‌های قانونی از انتخابات
۶. استفاده از سایت‌ها و وبلاگ‌های رسمی نهادها و دستگاه‌های دولتی جهت بهره‌برداری در تبلیغات نامزدهای انتخاباتی.
شایان ذکر است تمامی شرکت‌ها‌، موسسات‌، شهرداری‌ها‌، سازمان‌ها و نهادهایی که قسمتی از دارایی آنها جزء بودجه و اموال عمومی است مشمول این ماده می‌شوند.
۷. درج محتوای تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی خارج از مدت زمان مقرر شده برای فعالیت انتخاباتی.
۸. انتشار هرگونه محتوا در جهت تحریک‌، ترغیب‌، تطمیع و یا تهدید افراد به خرید و فروش آراء‌، رای دادن با شناسنامه جعلی و شناسنامه دیگری‌، جعل اوراق تعرفه‌، رای دادن بیش از یک‌بار و سایر روش‌های تقلب در رای‌گیری و شمارش آراء.
۹. انتشار هرگونه محتوا جهت ایجاد رعب و وحشت برای رای‌دهندگان یا اعضاء شعب.
۱۰. استفاده ابزاری از تصاویر زنان برای تبلیغات انتخاباتی و یا عدم رعایت شئونات اسلامی در انتشار تصاویر مربوط به زنانی که نامزد انتخاباتی می‌باشند.
۱۱. انتشار هرگونه محتوا در جهت توهین‌، افترا و نشر اکاذیب با هدف تخریب نظام‌، قوای سه‌گانه‌، سازمان‌های حکومتی و نهادهای اجرایی و نظارتی انتخابات به منظور بهره‌برداری انتخاباتی.
۱۲. انتشار هرگونه محتوا و مکاتبات دارای طبقه‌بندی (محرمانه و سری) مرتبط با انتخابات‌.
۱۳. انتشار اخبار کذب از نتایج بررسی صلاحیت‌ها‌، شمارش آراء‌، ادعاهای بی‌اساس پیرامون تقلب در انتخابات یا مخدوش بودن انتخابات بدون دلیل و مدرک.

ط ) محتوای مجرمانه مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری

۱. انتشار هرگونه محتوا به منظور ترغیب و تشویق مردم به تحریم و یا کاهش مشارکت در انتخابات ، تجمع اعتراض آمیز بدون مجوز ، اعتصاب ، تحصن ، ادعای غیرواقع مبنی بر توقف انتخابات و یا هر اقدامی که به نحوی موجب اخلال در امر انتخابات ریاست جمهوری گردد.
۲. تشویش اذهان عمومی ، سیاه نمایی و بیان مطالب خلاف واقع علیه کشور ، ایجاد اختلافات مابین اقشار جامعه بویژه از طریق طرح مسائل قومی و نژادی ، انتشارهرگونه نتایج نظرسازی و نظرسنجی کاذب در خصوص انتخابات و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
۳. انتشار و تبلیغ علائم تحریم انتخابات
۴. انتشار هجو یا هجویه و یا هر گونه محتوای توهین آمیز یا تخریب در فضای مجازی علیه انتخابات و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری.
۵. انتشار هرگونه مطلب ،علیه نامزدهای انتخاباتی و یا انتشارمطالبی خلاف واقع دال بر انصراف گروه یا نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
۶. استفاده غیرمجاز از سایت ها و وبلاگ های متعلق به دستگاه های دولتی و مؤسسات و نهادهایی که تمام یا بخشی از دارایی و بودجه آنها از اموال عمومی است ، به منظور تبلیغ له یا علیه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری .
۷. انتشار محتوای تبلیغاتی نامزدهای ریاست جمهوری در فضای مجازی خارج از مدت زمان مقرر برای فعالیت انتخاباتی .
۸. انتشار هرگونه محتوا در جهت تحریک ، ترغیب ، تطمیع و یا تهدید افراد به خرید و فروش آراء، رأی دادن با شناسنامه جعلی و شناسنامه دیگری ، جعل اوراق تعرفه ، رأی دادن بیش از یک بار ، تقلب در رأی گیری و شمارش آراء
۹. انتشار هرگونه محتوا به منظور ایجاد رعب و وحشت برای رأی دهندگان یا اعضاء شعب
۱۰. استفاده ابزاری از تصاویر اشخاص برای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری
۱۱. انتشار هرگونه محتوا مشتمل بر توهین، افترا و نشر اکاذیب علیه نظام ، قوای سه گانه ، سازمان های حکومتی و نهادهای اجرایی و نظارتی انتخابات ریاست جمهوری
۱۲. انتشار هرگونه محتوای دارای طبقه بندی (محرمانه و سری ) مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری
۱۳. انتشار محتوای خلاف واقع در ارتباط با نتایج بررسی صلاحیت ها ، شمارش آراء ، نتایج انتخابات .
۱۴. انتشار محتوا با هدف دخالت در امر انتخابات با سمت یا سند مجعول یا به هر نحو غیر قانونی در فضای مجازی
۱۵. انتشار و توزیع هرگونه محتوای تبلیغاتی از سوی کارکنان ادارات ، سازمان ها ، ارگان های دولتی و نهادها با ذکر سمت خود، له یا علیه هر یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری درفضای مجازی
۱۶. انتشار و توزیع هرگونه محتوای تبلیغاتی از سوی مقامات اجرایی و نظارتی انتخابات له یا علیه هر یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری درفضای مجازی

هر گونه تخطی از قوانین ، باعث بسته شدن حساب کاربری متخلفین خواهد شد و مدارک آن ها به مراجع ارجاع داده خواهد شد.